svihadloCerne_ico

Rope skipping – švihadla

  • Švihadla a skákání zařazujeme nově pro školní rok 2023/2024 v rámci hodin Všestrannosti 😉
  • Každý poslední čtvrtek v měsíci se budeme snažit zařadit švihadla jako celohodinovku. U malých dětí MŠ jde o poznávání a seznámení se s tím “živým hadem” a formou her s hudebním doprovodem se děti naučí své první triky a jak švihadlo ovládat. Pro děti ZŠ mladší žáky budou hodiny také s hudbou a v rámci lekce se naučíme pár triků a opět seznámení se švihadly v plném rozsahu. Děti si vyzkouší jak párové/dvojice skákání tak i skupinové přes velká lana!

Co je to ROPE SKIPPING –  výraz převzatý z anglických slov znamená doslova skákání přes švihadlo. A co je na něm tak zajímavého, když přece přes švihadlo skáče každé malé dítě! Opak je však pravdou, dříve jsme jako děti tuto hru brali jako součást běžného dne venku v partě. Dnes však už děti skákat přes švihadlo venku nevidíte, aby „skotačily“ na švihadlech a vybíjely energii, kterou za celý den nastřádají.

Skoky přes švihadlo jsou často využívány ve sportovní přípravě dětí, mládeže i dospělých. Při osvojování techniky cvičení se švihadlem ovlivňujeme dovednost odrazu různými triky přeskoků, rychlost pohybu dolních končetin, dynamickou sílu dolních končetin, manipulační dovednost, dynamickou rovnováhu a celkovou rytmizaci. Rope skipping je cvičení koordinační, rychlostí, vytrvalostí, do jisté míry i silové. Podporuje kreativitu, hravost, cit pro rytmus, časování pohybu a týmovou spolupráci.

Rope skipping je aktivita, která je řazena do skupiny high impactových cvičení. Jedná se o pohyb s vyšším nárokem na ztížení kloubního aparátu, ale i kardiovaskulárního systému. Rope skipping je tedy spíše pro zdatné a zdravé cvičence s předešlou kondiční průpravou.

Kdy neskákat !!

  • při problémech s kloubním aparátem
  • při onemocnění srdce a cév (pouze po lékařské prohlídce)
  • při extrémní velmi vysoké nadváze
  • vysoký krevní tlak (konzultujte s lékařem)
  • rýma, bolesti v krku, kašel, virová onemocnění !                

Během školního roku budeme cvičit Švihadla v rámci sokolské všestrannosti a během ženského cvičení Kruháč. V případě zájmu bude hodina vlastní.

S sebou: pohodlné sportovní oblečení spíše na tělo, aby se vám nezamotávalo do švihadla, pití, malý ručník

Švihadla jsou k zapůjčení v sokolovně – dětská i pro dospělé.

zdroj: www.youtube.com
zdroj: www.youtube.com

Lucie Koubová

  • email: l.koubova@sokolzivanice.cz

Sdílet